MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRME

React Native çok platformlu Android ya da ios uygulamalarının geliştirilmesini sağlayan bir mobil uygulama geliştirme yazılım çerçevesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

React Native mobil uygulama geliştirme yazılımı olarak karşımıza çıkmaktadır. IOS ve Android tabanlı uygulamalar geliştirmek mümkündür. Facebook tarafından geliştirilen ve geliştirilmeye devam edilen bir sistemdir. Açık kaynak kodlu bir uygulama geliştirme kütüphanesi konumundadır. Yazılım dili olarak Javascript ya da Typescript olarak kullanılabilmektedir.Tek tip kod altyapısı sayesinde geliştirme ve bakım maliyetleri şirketler için daha büyük avantaj sağlamaktadır. İstek ve ihtiyaçlara uygun şekilde her seviyeye uygun mobil uygulama kolayca hayata geçebilmektedir.

React Native’in faydaları

Uygulamanızı uzaktan güncellemenize olanak sağlar.

Facebook dester sağlar

Web tabanlı uygulama geliştiriciler için öğrenme süresi oldukça kısadır.

Uygulama geliştirme süresi native’e göre kısadır.

Çapraz platform olarak da adlandırılan bu terim her işletim sistemine ayrı ayrı kod yazmadan, ek bir işleme gerek kalmadan hem Android hem de IOS gibi işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Çift platform olarak da bilinen tek bir kod sistemi ile farklı platformlarda çalışma özelliği olan uygulamalara sahip olabilirler.

Hızlı çözüm alma noktasında oldukça kullanışlı sistemlerdir. Bu uygulamalar birçok mobil işletim sistemine entegre olabildiği için daha geniş kitlelere ulaşmada doğru seçimlerdir.

Flutter, 2017’de Google tarafından oluşturulan açık kaynaklı, mobil web ve masaüstü uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir mobil UI frameworktür. Flutter çapraz bir platform olmasından dolayı aynı altyapı ile hem Android hem de IOS tabanlı uygulamalar geliştirmeye olanak sağlar.

Flutter iki ana parçadan oluşturmaktadır.

SDK (Yazılım Gliştirme Kiti) : SDK yazılan kod hem IOS hem de Android için derlenebilmektedir.

Framework (UI ve Kütüphaneler) : Yazılım geliştirilirken ihtiyaç duyulan buttonlar, text inputlar gibi birçok UI bileşenini hizmete sunmaktadır. Mecutta bulunan bu bileşenler projenize göre özelleştirilebilmektedir. 

Angular ya da Angular.js olarak bilinen Google tarafından desteklenen açık kaynak kodlu web uygulama çatısıdır. MVC prensiplerine sadık kalarak tek sayfalık uygulama Javascript ile yazılmaktadır. Günümüzde Angular with NativeScript kullanarak yerel mobil uygulama geliştirmek oldukça yaygınlaşmıştır. NativeScript i bir JavaScript çerçevesiyle birleştirdiğimizde Android, IOS ve Huawei gibi birçok platform için mobil uygulama geliştirmek mümkündür.

Hybrid uygulama arayüzünü görüntüleyebilmek için tarayıcı penceresinden faydalanan bir mobil uygulamadır. Hybrid Mobil Uygulama, HTML, CSS ve JavaScript ile oluşturulur. Native wrapper’da bulunduğu için mobil cihaza kurulumu gerçekleşebilmektedir. Native programlama dilleri olan Swift, Java dillerini öğrenmeye gerek kalmadan IOS, Android ve Huawei gibi platformlar için tek bir codebase olmasını ifade eder.

Hybrid Mobil Uygulamasının Cross-platform ve yerel API’lere erişimine olanak sağlamaktadır.

Google’ın ücretsiz olarak sunduğu açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Android, günümüzde en çok kullanılan platformlarındandır.

Android uygulaması geliştirebilmek için en çok Java programlama dili kullanılıyor. Farklı programlama dilleri de kullanılmasına rağmen performans ve işlevsellik açısından Java daha çok tercih edilmektedir.

IOS, Apple’ın hizmete sunduğu bir işletim sistemidir. Swift programlama dilini yanında React ve Angular gibi yazılım dilleri kullanmaktadır. IOS mobil uygulama yazabilmeniz için bir Apple ürünü kullanmanız gerekmektedir. Xcode geliştirme aracı ile Swift Programlama dilinde kodlama yapılabilmektedir.

Java, Google tarafından desteklenen nesneye yönelik, açık kaynak kodlu ve dünyada en çok kullanılan yazılım dilidir. 2010 yılında Sunmicrosystems’in Oracle tarafından satın alınmasından sonra Oracle tarafından geliştirilmeye devam edilmektedir.

Java Platformu, 3,8 milyardan fazla Java cihazı ile dünyadaki gömülü cihazlar için en yaygın uygulama platformudur.

Günümüzde oldukça fazla kullanılmaya başlanan mobil uygulamalar kullanıcıların hayatları kolaylaştırma adımında büyük konfor sağlıyor. Bundan dolayı da mobil uygulama alanında yeni fikirler ihtiyaç ve istekler doğmaya devam ediyor. 

Birçok e-ticaret sitesi kullanımları bu denli artarken mobil cihaz kullanımları da hızla artmaktadır. Bu yüzden mobil uygulama geliştirme daha da hayati bir hal almaktadır. Aksi takdirde rakiplerimizin gerisinde kalmak kaçınılmazdır.

Android ve Ios Native Mobil Uygulamaları, Özel Yazılım Projeler için mobil uygulamalar en çok kullanılanlar arasındadır. Buna ek olarak Hibrit Mobil Uygulama geliştirme de kullanılanlardandır.

Mobil Uygulama B2B ve B2C e-ticaret siteleri başta olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır.