GOOGLE MERCHANT CENTER

Google Merchant center eticaret sitelerinin içerisindeki ürünlerin resim, fiyat, stok vb. çeşitli bilgilerini Google’a göndermelerini sağlayan online bir araçtır. Eğer siz de ürünlerinizin reklamlarını Google Alışveriş veya Dinamik Remarketing reklamları ile yapmak istiyorsanız mutlaka sitenizdeki ürünleri Google Merchant Center’a yüklemeniz gerekmektedir.
 
Ürünlerinizi Google Alışveriş'te tanıtmak için, Google ile Ürün Listeleme Reklamları için giriş yapmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Bu, Google Alışveriş’te ürünlerinizi tanıtırken tıklama başına ödeme yapacağınız Google Adwords tarafından desteklenen ücretli bir hizmet olacaktır.
 
Ürün listeleme reklamları arama motoru Google’ da arama yapıldığında direk olarak görselleri ve diğer bilgileri ile tüketicilerin karşısına çıkan reklamlardır. Görsel ya da bilgilere tıklandığı anda ürünün sayfasına gidilmesine olanak tanır. Bu sistemi kullanabilmeniz için Google Adwords ve Google Merchant Center hesaplarınızın olması ve bu hesapların birbirleriyle ilişkilendirilmesi gerekir. Ürün listeleme reklamlarının kullanılabilmesi için ürün envanterinizin, ürün veri feedlerinizin olması gerekir. Google Merchanr Center hesabınıza bu verilerin eklenebilmesi için Adwors hesabınızdan kampanyalarınızın oluşturulması gerekmektedir.
 

Ürün Listeleme Reklamları Ne Kadar Faydalı ?

Ürün Listeleme reklamları daha fazla dönüşüm ve tıklama oranlarına sahip olan direk görseller sayesinde ürünlerin tanıtımlarının yapıldığı reklamlardır. Bu yolla daha fazla kullanıcıya daha hızlı bir şekilde ulaşılması sağlanmaktadır. Aynı zamanda kolay bir yönetim paneli içeriğine sahiptir. Google arama reklamlarından ayrılan özelliği ise aynı anda birden fazla ürününüzün görünebilmesi imkanıdır.

GOOGLE MERCHANT CENTER SÜREÇLERİ

  1. Google Merchant Center Hesabı Açmak
  2. Web Site Adresini Doğrulama ve Hak Talebinde Bulunulması
  3. Web Yönetici Araçlarından Sitenin Doğrulanması
  4. Hak Talebinde Bulunmak
  5. Veri Feed’i Oluşturmak
  6. E-tablo’nun Düzenlenmesi
  7. Adwords Hesabının Google Merchant Center Hesabına Bağlanması
  8. Onay Süreci